Posts Tagged ‘math in real life’

GrTL

By Kristina

Copies of parent letter? Check.
Copies of syllabus? Check.
Back-to-school outfit? Check.
Fresh boxes of markers? Check.
Neatly arranged groups of desks? Check.
Enough coffee to set a baby elephant aloft into the clouds? Check.

Want to see the true zombie apocalypse? Switch teachers’ coffee to decaf and watch havoc ensue in their classrooms. Every morning at my school, there’s a parade of Dunkin Donuts iced with cream and sugar, Starbucks peppermint mochas, homemade black coffee in travel mugs, and even the rare 7-11 coffee cup filled at the espresso machine. Sometimes a teacher who has been lovingly nicknamed the “Coffee Fairy” brings a huge carafe of coffee into the lounge for all to share. I used to proudly strut in this parade with a large iced black from Magnificent Muffin, guzzling 900 mL (I checked…it’s that big) by 8:00 a.m., and sometimes supplement with the Coffee Fairy’s offerings.

This summer, I embarked on a mission to quit my dependence on coffee. Two weeks of daily two-hour naps right at the beginning of summer did the trick, and I switched to cold brewing my own iced Rishi Tropical Crimson tea. This is a comparable alternative to ¬†Starbucks iced passion tea–just put one quart tea bag into a ~1/2 gallon pitcher overnight and serve over ice the next morning.

In spite of my newfound love for the cold-brewed Tropical Crimson, I still craved green tea. One fateful day, I made the impulse decision to try the Starbucks iced green tea latte instead of the iced unsweetened passion tea, and a new Green Monster was born.

Fasten your seatbelts, it’s budgeting time!

A grande iced unsweetened Starbucks green tea latte costs $3.91.

I bought a half gallon of almond milk ($3.99) and 3 4.4-oz packs of Rishi Sweet Matcha powder ($23.44).

My at-home version of the GrTL: 1 tablespoon of sweet matcha stirred into 8 oz almond milk, served over ice. Tasty!

The pictured GrTL is more than 8 oz, but bear with me for the sake of the problem.

Math Problem of the Day: How long will it take me unti I break even with the Amazon + Whole Foods purchase? Assume I just keep buying almond milk when it runs out.

Non-Math Question of the Day: What are your favorite coffee or tea beverages (made at home or bought)?